Porady

Porady położnej: Czy kolka niemowlęca to choroba?

Kolka niemowlęca, czyli występowanie długotrwałych epizodów płaczu, które pojawiają się bez wyraźnej przyczyny u dziecka poniżej 5. miesiąca życia budzą zrozumiały niepokój u młodych rodziców. Co zatem może zrobić rodzic rozdrażnionego, niespokojnego i płaczącego przez długi czas dziecka, aby je ukoić?

dr n. med. i n. o zdr. specjalista pielęgniarstwa rodzinnego, położna Sylwia Jarco

Problem kolki niemowlęcej dotyczy (według różnych źródeł) od 10 do 40% niemowląt, u których diagnozuje się kolkę. Zapewnienie rodziców, że ich dziecko nie cierpi na żadną poważną chorobę, rozwija się prawidłowo i dolegliwości ustąpią samoistnie między 3 a 6. miesiącem, niestety pozostają małą pociechą. Sposób na ukojenie płaczącego dziecka podczas kolki byłby prostszy, gdyby przyczyny kolki można było jednoznacznie zdefiniować. Stąd warto przyjrzeć się czynnikom, które podejrzewa się o inicjowanie kolki.

Niedojrzałość przewodu pokarmowego niemowlęcia

Ból brzuszka i wzdęcia mogą być skutkiem nagromadzenia gazów w jelitach, co jest wynikiem niedojrzałości układu pokarmowego niemowlęcia. Zaburzeniom trawienia i wchłaniania pokarmu sprzyja niedostateczne wydzielanie enzymów trawiennych oraz związana z tym nadmierna fermentacja niestrawionej treści pokarmowej w jelicie grubym i zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Intensywny rozwój przewodu pokarmowego u dziecka może trwać kilka miesięcy zanim osiągnie optymalny poziom funkcjonowania.

Zaburzenia mikroflory jelitowej

Wraz z dojrzewaniem funkcji przewodu pokarmowego ma miejsce również rozwój mikroflory bakteryjnej  w jelitach dziecka. Mikroflora jelitowa uzależniona jest między innymi od rodzaju porodu (drogami natury lub cięcie cesarskie) i sposobu żywienia dziecka (mleko mamy lub mieszanka modyfikowana). Prawidłowa kolonizacja jelit noworodka i niemowlęcia, zwłaszcza przez bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium, wspomaga procesy trawienia i perystaltykę przewodu pokarmowego a także chroni przed działaniem chorobotwórczych drobnoustrojów. Mikroflora jelit powiązana jest z funkcjonowaniem jelitowego układu nerwowego – jej zaburzenia mogą przyczynić się do niewłaściwego odbioru bodźców fizjologicznych perystaltyki jelit jako bodźców bólowych.

Humana benelife AColic

Czy wiesz, że AColic to aż 95% naturalnej skuteczności w zwalczaniu przyczyn i objawów kolki jelitowej? Połączenie delikatnych ekstraktów ziołowych i probiotyku szybciej przynosi ulgę i przywraca uśmiech na twarzy maluszka.

Dowiedz się więcej

Inne czynniki

Objawy kolki mogą występować w przebiegu alergii na białka mleka krowiego, nietolerancji laktozy czy refluksu żołądkowo-przełykowego. Wśród innych czynników, które mogą wpływać na rozwój kolki wymieniane są:

  • nadmierna stymulacja dziecka bodźcami zewnętrznymi (światło, hałas),
  • nieprawidłowa technika karmienia dziecka,
  • palenie tytoniu lub stosowanie nikotynowej terapii zastępczej przez matkę,
  • zaburzenia funkcjonowania rodziny dziecka,
  • stany lękowe i depresja matki.

 

SPRAWDŹ: Porady położnej: sposoby na kolkę niemowlęcą

To może Cię zainteresować...

7 przyczyn płaczu noworodka

7 przyczyn płaczu noworodka

Dlaczego mój maluszek znowu płacze? – to pytanie, które zadaje sobie każda świeżo upieczona mama. Choć początkowo znalezienie źródła płaczu może sprawiać trudność, z czasem nauczysz się prawidłowo odczytywać sygnały wysyłane przez dziecko. Dla ułatwienia przygotowaliśmy dla Ciebie kilka podpowiedzi. Sprawdź 7 najczęstszych przyczyn płaczu niemowlęcia i dowiedz się, jak skutecznie uspokoić dziecko.

Kolka czy nadmierne gazy?

Kolka czy nadmierne gazy?

Gromadzenie się dużych ilości gazów w brzuszku małego dziecka wiąże się z niedostatecznie wykształconym funkcjonalnie działaniem przewodu pokarmowego. Skąd bierze się gaz w brzuszku? Kiedy dziecko nadmiernie oddaje gazy – czy to już kolka niemowlaka?

Gazy u niemowląt – kiedy się niepokoić?

Gazy u niemowląt – kiedy się niepokoić?

Oddawanie gazów czy to zbyt często, czy bardzo głośnych a do tego niepokój i prężenie się niemowląt przy ich oddawanie często niepokoi rodziców. Nietolerancja laktozy, kolka, dychezja czy po prostu fizjologia? Porady położnej pozwolą odpowiedzieć na nurtujące pytanie dotyczące gazów u niemowląt.

Porady położnej: Sposoby na kolkę niemowlęcą

Porady położnej: Sposoby na kolkę niemowlęcą

Nie ma jednej przyczyny kolki niemowlęcej, stąd i sposobów ukojenia płaczu kolkowego jest wiele. Nie ma jednej złotej metody kojącej w kolce niemowlęcej, zastosowanie wielu sposobów na raz i indywidualizowanie ich w zależności od stopnia nasilenia objawów wydaje się najbardziej skutecznym podejściem przyczyniającym się do łagodzenia płaczu kolkowego.

Kolka i bóle brzuszka u niemowląt

Kolka i bóle brzuszka u niemowląt

Kolka niemowlęca jest jedną z najczęstszych dolegliwości pojawiających się już w pierwszych tygodniach życia i dotyczy od 25 do nawet 40% niemowląt. Adaptacyjne bóle brzuszka wynikające z niedojrzałości przewodu pokarmowego są również charakterystyczne dla pierwszych tygodni życia dziecka.

Kolka niemowlęca. Dlaczego niemowlę płacze?

Kolka niemowlęca. Dlaczego niemowlę płacze?

Nagły histeryczny płacz niemowlaka, zwykle po południu to jedna z pierwszych trosk jaka pojawia siew pierwszych tygodniach życia. Powody płaczu dziecka mogą być różne – potrzeba bliskości, głód, dyskomfort związany z pieluszką, ale ten nagły płacz niemowlaka to zwykle podstawowy objaw kolki niemowlęcej.

Kolka niemowlęca – wszystko, co musisz wiedzieć

Kolka niemowlęca – wszystko, co musisz wiedzieć

Kolka niemowlęca to uciążliwy problem zarówno dla maleństwa, jak i jego rodziców. Widok płaczącego malucha, który pręży się i podkurcza nóżki często wzbudza niepokój i dojmujące poczucie bezradności. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, by radzić sobie w tych trudnych sytuacjach. Absolutną podstawą jest zrozumienie problemu – pamiętaj, że znając przeciwnika, dużo łatwiej i szybciej go pokonasz. Przeczytaj ten krótki przewodnik i dowiedz się więcej o kolce niemowlęcej!

Nasza strona używa plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony bez zmian ustawień oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Informujemy, że ustawienia tych plików można zmienić w dowolnym momencie za pomocą ustawień przeglądarki. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.