Porady

7 przyczyn płaczu noworodka

Dlaczego mój maluszek znowu płacze? – to pytanie, które zadaje sobie każda świeżo upieczona mama. Choć początkowo znalezienie źródła płaczu może sprawiać trudność, z czasem nauczysz się prawidłowo odczytywać sygnały wysyłane przez dziecko. Dla ułatwienia przygotowaliśmy dla Ciebie kilka podpowiedzi. Sprawdź 7 najczęstszych przyczyn płaczu niemowlęcia i dowiedz się, jak skutecznie uspokoić dziecko.

1. Jestem głodny!

Głód to zdecydowanie najczęstsza przyczyna płaczu noworodka. Słabo rozwinięty układ pokarmowy
i niewielki żołądek sprawiają, że maluch potrafi zgłodnieć bardzo szybko, nawet w odstępie 2-3 godzin. Jeśli nie masz pewności, czy Twój maluszek chce jeść – spróbuj delikatnie dotknąć jego policzka. Jeśli zauważysz, że dziecko przekrzywia główkę w bok, wkłada piąstki do buzi, mlaska lub oblizuje ustka – to podpowiedź, że najwyższy czas na kolejną porcję mleka!

2. Mam nieświeżą pieluszkę…

Pełna pielucha, która brzydko pachnie i krępuje ruchy, to żadna przyjemność. Najprawdopodobniej Twój maluch będzie chciał pozbyć się jej jak najszybciej. Ostrożnie przewiń dziecko, pamiętając o delikatnym oczyszczeniu miejsc intymnych i obszaru skóry między fałdkami. Jeśli zauważysz odparzenia – posmaruj zaczerwienione miejsca odpowiednią maścią lub kremem ochronnym.

3. Jest mi zimno… albo za gorąco!

Jeśli Twój maluszek płacze z niewiadomego powodu – upewnij się, że nie jest mu za zimno ani za ciepło. Pamiętaj, że mechanizm regulacji temperatury u niemowlaka nie funkcjonuje jeszcze prawidłowo,
a odczucie temperatury jest inne niż w przypadku starszego dziecka lub osoby dorosłej. Aby sprawdzić temperaturę ciała noworodka, najlepiej dotknij jego karku. Zimny kark pokryty gęsią skórką to ewidentna oznaka zbyt niskiej temperatury otoczenia lub nieodpowiedniego ubrania. Gdy karczek dziecka jest gorący i spocony – zwyczajnie zdejmij niepotrzebny koc lub kaftanik.

4. Chce mi się spać!

Mogłoby się wydawać, że niemowlę błogo zasypia zawsze wtedy, kiedy ma na to ochotę. Nic bardziej mylnego! Nadmiar wrażeń i silne zmęczenie mogą utrudniać odpoczynek Twojego maluszka. Gdy tylko zauważysz pierwsze oznaki zmęczenia – ziewanie, odwracanie wzroku od światła, pocieranie oczu i marudzenie – spróbuj uspokoić i uśpić dziecko. Rób to najlepiej z dala od ludzi i hałasów, w atmosferze sprzyjającej wyciszeniu.

5. Nudzi mi się!

Płacz niemowlęcia, zwłaszcza kilkumiesięcznego, bywa próbą zwrócenia na siebie uwagi opiekuna. Kwilenie i popłakiwanie mogą być sygnałem, że dziecko ma ochotę zmienić otoczenie lub pozycję, w której się znajduje. Karuzela nad łóżeczkiem, pałąk z zabawkami, mata edukacyjna, miękki gryzak lub po prostu chwila uwagi i bliskości – te proste sposoby najczęściej wystarczą, by zaciekawić i zająć czymś znudzone i marudzące niemowlę.

6. Boli mnie brzuszek!

Głośny, gwałtowny i rozdzierający płacz dziecka zawsze wywołuje niepokój rodzica. W tej sytuacji przeczucia zazwyczaj nie mylą – to znak, że Twojemu maluszkowi coś dolega. Najczęstszą przyczyną intensywnego i trudnego do ukojenia płaczu niemowlęcia na tak wczesnym etapie życia jest ból brzuszka wywołany kolką jelitową. Jeśli oprócz płaczu zaobserwujesz inne charakterystyczne objawy, takie jak sztywne i naprężone nóżki, głośne oddawanie gazów, wzdęty brzuszek – istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że Twoja pociecha cierpi na kolkę.

Kolka niemowlęca to czynnościowe zaburzenie pracy przewodu pokarmowego, które towarzyszy niemowlętom od kilku tygodni do 5. miesiąca życia. Objawia się nagłym i bolesnym skurczem jelit, występującym najczęściej po południowym lub wieczornym karmieniu. Brzuszek dziecka staje się twardy i bolesny, maluch zaczyna się prężyć, podkurczać nóżki i płakać głośnym, piskliwym i trudnym do ukojenia płaczem.

Wzdęcia u noworodka to nie powód do paniki. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na załagodzenie objawów kolki jelitowej. W pierwszej kolejności weź maleństwo na ręce i noś je tak, by jego głowa znajdowała się wyżej od reszty ciała. Możesz również położyć dziecko na sobie w ten sposób, by jego brzuszek przylegał do Twojego. Pozbycie się gazów ułatwi delikatny masaż brzuszka lub ogrzanie go za pomocą ciepłego ręcznika. Możesz też przygotować odprężającą kąpiel. W walce z kolką niemowlęcą niezbędne może się okazać zastosowanie delikatnych ekstraktów ziołowych w połączeniu z probiotykami, takich jak np. Humana benelife AColic – suplementu diety rekomendowanego przez środowisko pediatrów i mam, przeznaczonego dla niemowląt od pierwszych dni życia.

Więcej sposobów radzenia sobie z kolką jelitową poznasz w artykule: 6 skutecznych sposobów na kolkę niemowlęcą.

Humana benelife AColic

Czy wiesz, że AColic to aż 95% naturalnej skuteczności w zwalczaniu przyczyn i objawów kolki jelitowej? Połączenie delikatnych ekstraktów ziołowych i probiotyku szybciej przynosi ulgę i przywraca uśmiech na twarzy maluszka.

Dowiedz się więcej

7. Źle się czuję!

Twój maluszek nadal płacze, choć masz wrażenie, że zaspokoiłaś wszystkiego jego potrzeby? Powodem krzyku, oprócz wspomnianej kolki jelitowej, mogą być inne dolegliwości zdrowotne, takie jak przeziębienie czy bolesne ząbkowanie. Zmierz dziecku temperaturę, oceń apetyt i sprawdź zawartość pieluszki. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy – udaj się z dzieckiem na wizytę lekarską.

Jak uspokoić niemowlę?

Jak uspokoić niemowlę w histerii? W pierwszej kolejności weź dziecko na ręce. Zastanów się, czy nie jest głodne lub nie wymaga przewinięcia. Pamiętaj, że karmienie uspokaja noworodka – ssanie to kojąca czynność, która zaspokaja nie tylko głód, ale i potrzebę bliskości. Pomocne w kojeniu płaczu mogą okazać się również kołysanie, otulanie, noszenie w chuście i ciepła kąpiel.

Opiekując się maluszkiem – nie zapominaj także o sobie. Odpowiednio długi sen, zdrowa dieta, aktywność fizyczna czy wsparcie bliskich – to wszystko ma wpływ na Twoje samopoczucie, tym samym na samopoczucie Twojego dziecka, które uważnie obserwuje rodziców i chłonie ich emocje.

To może Cię zainteresować...

Kolka czy nadmierne gazy?

Kolka czy nadmierne gazy?

Gromadzenie się dużych ilości gazów w brzuszku małego dziecka wiąże się z niedostatecznie wykształconym funkcjonalnie działaniem przewodu pokarmowego. Skąd bierze się gaz w brzuszku? Kiedy dziecko nadmiernie oddaje gazy – czy to już kolka niemowlaka?

Gazy u niemowląt – kiedy się niepokoić?

Gazy u niemowląt – kiedy się niepokoić?

Oddawanie gazów czy to zbyt często, czy bardzo głośnych a do tego niepokój i prężenie się niemowląt przy ich oddawanie często niepokoi rodziców. Nietolerancja laktozy, kolka, dychezja czy po prostu fizjologia? Porady położnej pozwolą odpowiedzieć na nurtujące pytanie dotyczące gazów u niemowląt.

Porady położnej: Sposoby na kolkę niemowlęcą

Porady położnej: Sposoby na kolkę niemowlęcą

Nie ma jednej przyczyny kolki niemowlęcej, stąd i sposobów ukojenia płaczu kolkowego jest wiele. Nie ma jednej złotej metody kojącej w kolce niemowlęcej, zastosowanie wielu sposobów na raz i indywidualizowanie ich w zależności od stopnia nasilenia objawów wydaje się najbardziej skutecznym podejściem przyczyniającym się do łagodzenia płaczu kolkowego.

Porady położnej: Czy kolka niemowlęca to choroba?

Porady położnej: Czy kolka niemowlęca to choroba?

Kolka niemowlęca, czyli występowanie długotrwałych epizodów płaczu, które pojawiają się bez wyraźnej przyczyny u dziecka poniżej 5. miesiąca życia budzą zrozumiały niepokój u młodych rodziców. Co zatem może zrobić rodzic rozdrażnionego, niespokojnego i płaczącego przez długi czas dziecka, aby je ukoić?

Kolka i bóle brzuszka u niemowląt

Kolka i bóle brzuszka u niemowląt

Kolka niemowlęca jest jedną z najczęstszych dolegliwości pojawiających się już w pierwszych tygodniach życia i dotyczy od 25 do nawet 40% niemowląt. Adaptacyjne bóle brzuszka wynikające z niedojrzałości przewodu pokarmowego są również charakterystyczne dla pierwszych tygodni życia dziecka.

Kolka niemowlęca. Dlaczego niemowlę płacze?

Kolka niemowlęca. Dlaczego niemowlę płacze?

Nagły histeryczny płacz niemowlaka, zwykle po południu to jedna z pierwszych trosk jaka pojawia siew pierwszych tygodniach życia. Powody płaczu dziecka mogą być różne – potrzeba bliskości, głód, dyskomfort związany z pieluszką, ale ten nagły płacz niemowlaka to zwykle podstawowy objaw kolki niemowlęcej.

Kolka niemowlęca – wszystko, co musisz wiedzieć

Kolka niemowlęca – wszystko, co musisz wiedzieć

Kolka niemowlęca to uciążliwy problem zarówno dla maleństwa, jak i jego rodziców. Widok płaczącego malucha, który pręży się i podkurcza nóżki często wzbudza niepokój i dojmujące poczucie bezradności. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, by radzić sobie w tych trudnych sytuacjach. Absolutną podstawą jest zrozumienie problemu – pamiętaj, że znając przeciwnika, dużo łatwiej i szybciej go pokonasz. Przeczytaj ten krótki przewodnik i dowiedz się więcej o kolce niemowlęcej!

Nasza strona używa plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony bez zmian ustawień oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Informujemy, że ustawienia tych plików można zmienić w dowolnym momencie za pomocą ustawień przeglądarki. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.