Porady

Kolka niemowlęca – wszystko, co musisz wiedzieć

Kolka niemowlęca to uciążliwy problem zarówno dla maleństwa, jak i jego rodziców. Widok płaczącego malucha, który pręży się i podkurcza nóżki często wzbudza niepokój i dojmujące poczucie bezradności. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, by radzić sobie w tych trudnych sytuacjach. Absolutną podstawą jest zrozumienie problemu – pamiętaj, że znając przeciwnika, dużo łatwiej i szybciej go pokonasz. Przeczytaj ten krótki przewodnik i dowiedz się więcej o kolce niemowlęcej!

Czym jest kolka niemowlęca?

Kolka niemowlęca to czynnościowe zaburzenie pracy przewodu pokarmowego – to nagły i bolesny skurcz jelit, który pojawia się u dzieci w początkowym okresie życia, zwykle w wieku od kilku tygodni do 5 miesiąca życia. Występuje zazwyczaj po południowym lub wieczornym karmieniu i trwa od kilku minut nawet do kilku godzin. Choć kolka niemowlęca nie jest chorobą to z pewnością należy do dokuczliwych dolegliwości. Brzuszek dziecka staje się twardy, maluch zaczyna się prężyć i podkurcza nóżki. Niemowlę staje się bardzo drażliwe i często reaguje na niekomfortową sytuację trudnym do ukojenia płaczem.

Kolka niemowlęca – objawy u niemowląt?

Do podstawowych objawów kolki niemowlęcej należą przede wszystkim twardy brzuszek, podkurczanie nóżek i długotrwały płacz, który może trwać nawet kilka godzin. Maluch jest niespokojny, wygina się i pręży – czasem do tego stopnia, że trudno utrzymać go na rękach. Podstawowym objawom mogą towarzyszyć inne – głośne oddawanie gazów, ulewanie lub wymioty.

Pewną pomocą w zdiagnozowaniu kolki niemowlęcej mogą być tzw. kryteria rzymskie IV. Choć  jest to metoda opracowana w celu prowadzenia badań naukowych, znajduje ona swoje zastosowanie również podczas codziennej praktyki. Zgodnie z nią niemowlęciu dokucza kolka, jeśli spełnione są trzy kryteria:

  • początek objawów < 5. miesiąca życia,
  • nawracające i przedłużone okresy płaczu, niepokoju, grymaszenia rozpoczynające się i kończące bez uchwytnej przyczyny, którym rodzice nie mogą zaradzić,
  • prawidłowy rozwój fizyczny, brak gorączki lub innych chorób.

Jeżeli nawracającym okresom płaczu i podkurczaniu nóżek u niemowlęcia towarzyszą inne niepokojące objawy, takie jak: biegunka, wymioty, spadek masy ciała czy gorączka – należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Kolka niemowlęca – przyczyny

Przyczyny kolki niemowlęcej nie są jednoznaczne. Występuje zarówno przy karmieniu piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Najprawdopodobniej wynika ona z niedojrzałości przewodu pokarmowego dziecka, który nie jest całkowicie przystosowany do trawienia pokarmu. Powodem może być również nietolerancja białka mleka krowiego spożywanego przez karmiącą matkę lub niedobór enzymu trawiącego cukier mleczny czy zaburzenia mikroflory jelitowej. Atakom kolki sprzyja również zbyt duża ilość powietrza połykanego przez niemowlę w trakcie karmienia.

Niezgodne z prawdą jest natomiast przekonanie, jakoby ciężkostrawna dieta matki mogła przyczyniać się do ataków kolki u dziecka karmionego piersią. Produkty wzdymające spożywane przez mamę (takie jak czosnek, cebula czy fasola) mogą wywołać wzdęcia co najwyżej u mamy. Gazy, które powstają podczas trawienia produktów w przewodzie pokarmowym matki w żaden sposób nie mogą przedostać się do brzucha niemowlęcia.

Kolka niemowlęca – jak pomóc maluszkowi?

Twojego maluszka dopadła kolka? Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Istnieje wiele skutecznych sposób łagodzenia nieprzyjemnych objawów. Przede wszystkim postaraj się uspokoić maleństwo. Weź je na ręce, przytul, mów do niego czule. Przejdź z nim do pomieszczenia, w którym jest cicho i spokojnie. Możesz wykonać delikatny masaż brzuszka i pleców – w celu wykonuj powolne, okrężne ruchy, zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara.

Równie pomocna może okazać się wspólna, relaksująca kąpiel. Warto również popracować nad odpowiednią techniką karmienia piersią lub zadbać o prawidłowy dobór butelki i smoczka – w przypadku, gdy karmisz gotową mieszanką.

Dietę malca możesz uzupełnić o bezpieczne probiotyki i preparaty ziołowe dostępne w aptekach bez recepty. Jednym z polecanych preparatów łączących naturalne właściwości ziół i działanie probiotyku jest Humana Benelife AColic – suplement zwalczający źródło kolki i łagodzący jej objawy, dedykowany niemowlętom od urodzenia.

Humana benelife AColic

Czy wiesz, że AColic to aż 95% naturalnej skuteczności w zwalczaniu przyczyn i objawów kolki jelitowej? Połączenie delikatnych ekstraktów ziołowych i probiotyku szybciej przynosi ulgę i przywraca uśmiech na twarzy maluszka.

Dowiedz się więcej

Sprawdź nasz artykuł: 6 skutecznych sposobów na kolkę niemowlęcą

Pamiętaj, że kolka niemowlęca to dolegliwość, która ustępuje z wiekiem. Twój maluch rośnie – z każdym kolejnym tygodniem jego układ pokarmowy staje się coraz dojrzalszy i lepiej przystosowany do trawienia pokarmu. Jednakże stosując sprawdzone i bezpieczne metody – możesz złagodzić objawy i szybciej uporać się z problemem.

To może Cię zainteresować...

7 przyczyn płaczu noworodka

7 przyczyn płaczu noworodka

Dlaczego mój maluszek znowu płacze? – to pytanie, które zadaje sobie każda świeżo upieczona mama. Choć początkowo znalezienie źródła płaczu może sprawiać trudność, z czasem nauczysz się prawidłowo odczytywać sygnały wysyłane przez dziecko. Dla ułatwienia przygotowaliśmy dla Ciebie kilka podpowiedzi. Sprawdź 7 najczęstszych przyczyn płaczu niemowlęcia i dowiedz się, jak skutecznie uspokoić dziecko.

Kolka czy nadmierne gazy?

Kolka czy nadmierne gazy?

Gromadzenie się dużych ilości gazów w brzuszku małego dziecka wiąże się z niedostatecznie wykształconym funkcjonalnie działaniem przewodu pokarmowego. Skąd bierze się gaz w brzuszku? Kiedy dziecko nadmiernie oddaje gazy – czy to już kolka niemowlaka?

Gazy u niemowląt – kiedy się niepokoić?

Gazy u niemowląt – kiedy się niepokoić?

Oddawanie gazów czy to zbyt często, czy bardzo głośnych a do tego niepokój i prężenie się niemowląt przy ich oddawanie często niepokoi rodziców. Nietolerancja laktozy, kolka, dychezja czy po prostu fizjologia? Porady położnej pozwolą odpowiedzieć na nurtujące pytanie dotyczące gazów u niemowląt.

Porady położnej: Sposoby na kolkę niemowlęcą

Porady położnej: Sposoby na kolkę niemowlęcą

Nie ma jednej przyczyny kolki niemowlęcej, stąd i sposobów ukojenia płaczu kolkowego jest wiele. Nie ma jednej złotej metody kojącej w kolce niemowlęcej, zastosowanie wielu sposobów na raz i indywidualizowanie ich w zależności od stopnia nasilenia objawów wydaje się najbardziej skutecznym podejściem przyczyniającym się do łagodzenia płaczu kolkowego.

Porady położnej: Czy kolka niemowlęca to choroba?

Porady położnej: Czy kolka niemowlęca to choroba?

Kolka niemowlęca, czyli występowanie długotrwałych epizodów płaczu, które pojawiają się bez wyraźnej przyczyny u dziecka poniżej 5. miesiąca życia budzą zrozumiały niepokój u młodych rodziców. Co zatem może zrobić rodzic rozdrażnionego, niespokojnego i płaczącego przez długi czas dziecka, aby je ukoić?

Kolka i bóle brzuszka u niemowląt

Kolka i bóle brzuszka u niemowląt

Kolka niemowlęca jest jedną z najczęstszych dolegliwości pojawiających się już w pierwszych tygodniach życia i dotyczy od 25 do nawet 40% niemowląt. Adaptacyjne bóle brzuszka wynikające z niedojrzałości przewodu pokarmowego są również charakterystyczne dla pierwszych tygodni życia dziecka.

Kolka niemowlęca. Dlaczego niemowlę płacze?

Kolka niemowlęca. Dlaczego niemowlę płacze?

Nagły histeryczny płacz niemowlaka, zwykle po południu to jedna z pierwszych trosk jaka pojawia siew pierwszych tygodniach życia. Powody płaczu dziecka mogą być różne – potrzeba bliskości, głód, dyskomfort związany z pieluszką, ale ten nagły płacz niemowlaka to zwykle podstawowy objaw kolki niemowlęcej.

Nasza strona używa plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony bez zmian ustawień oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Informujemy, że ustawienia tych plików można zmienić w dowolnym momencie za pomocą ustawień przeglądarki. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.