Porady

Kolka i bóle brzuszka u niemowląt

Kolka niemowlęca jest jedną z najczęstszych dolegliwości pojawiających się już w pierwszych tygodniach życia i dotyczy od 25 do nawet 40% niemowląt. Adaptacyjne bóle brzuszka wynikające z niedojrzałości przewodu pokarmowego są również charakterystyczne dla pierwszych tygodni życia dziecka.

Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Sylwia Jarco, położna

Kiedy kolka niemowlęca a kiedy przejściowe bóle brzuszka?

Kolkę niemowlęcą zalicza się do zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego, pojawia się w pierwszych miesiącach życia i charakteryzuje się nadmiernym, przedłużającym i trudnym do ukojenia płaczem, grymaszeniem, marudzeniem.

Adaptacyjne bóle brzuszka wynikające z niedojrzałości przewodu pokarmowego, pojawiają się w różnych porach dnia, często po karmieniu, towarzyszy im oddawanie gazów a objawy ustępują po wypróżnieniu.

Jak prawidłowo rozpoznać kolkę u niemowląt?

W codziennej praktyce klinicznej kolkę potwierdza się u niemowląt, u których:

 • objawy rozpoczynają się i ustępują do ukończenia 5. miesiąca życia,
 • występują nawracające lub przedłużające się okresy płaczu, grymaszenia, marudzenia lub rozdrażnienia występujące bez oczywistej przyczyny, którym nie można zapobiec ani zaradzić,
 • nie obserwuje się zaburzeń wzrastania, gorączki lub innej choroby.

Postępowanie w kolce niemowlęcej

Postępowanie w adaptacyjnych bólach brzuszka

Dodatkowe wsparcie w kolce i niemowlęcych bólach brzuszka

Metody bahawioralne

W zależności od temperamentu dziecka metody domowe przynoszą mniejsze lub większe efekty. Warte uwzględnienia na podstawie doświadczenia innych Mam jest:

 • chodzenie, kołysanie niemowlęcia,
 • zmniejszenie narażenia na bodźce zewnętrzne (wyciszenie, zacienienie pokoju),
 • umieszczanie dziecka w bujaczku dla niemowląt,
 • ciepła kąpiel,
 • masaż brzucha,
 • stosowanie smoczka (u dzieci karmionych piersią po 1 miesiącu życia),
 • przejażdżka samochodem lub spacer w wózku,
 • przytulanie niemowlęcia lub umieszczanie go w chuście
 • biały szum – generatory szumu umieszczone w jak najdalej od niemowlęcia, odtwarzać je przy niskim poziomie głośności i używać tylko przez krótki czas.

Bezpieczne zioła

Delikatne bezpieczne zioła o właściwościach przeciwskurczowych, uspokajających i łagodzących w zaburzeniach pracy przewodu pokarmowego, jak:

 • Rumianek,
 • Melisa

Rumianek i melisa znane są ze swoich kojących właściwości w bólach brzuszka czy innych zaburzeniach pracy przewodu pokarmowego.

Humana benelife AColic

Czy wiesz, że AColic to aż 95% naturalnej skuteczności w zwalczaniu przyczyn i objawów kolki jelitowej? Połączenie delikatnych ekstraktów ziołowych i probiotyku szybciej przynosi ulgę i przywraca uśmiech na twarzy maluszka.

Dowiedz się więcej

Bakterie probiotyczne

Jako jedną z przyczyn kolki niemowlęcej oraz problemach brzuszkowych wskazuje się zaburzenia mikroflory jelitowej. Suplementacja bakterii probiotycznych w tych sytuacjach jest istotna dla przywrócenia i zachowania równowagi mikroflory jelitowej. Jednym ze szczepów korzystnie wpływających na rozwój prawidłowej flory bakteryjnej jest Lacobacillus acidophilus.

Kompleksowe wsparcie

Według badań klinicznych zastosowanie u niemowląt z kolką niemowlęcą ekstraktów z rumianku, melisy i bakterii probiotycznych w postaci kropelek podawanych 2 razy dziennie przyczyniło się do:

 • skrócenia czasu płaczu o 69 minut po 7 dniach,
 • 95% skuteczności redukcji płaczu o 50% po 4 tygodniach.

 

Piśmiennictwo:

1 Wolke et al.; Journal of pediatrics. 2017; 185: 55-61; 2 PCynthia R. Howard et al. Breastfeeding medicine, 2006, (1), 3; 3 Hyman P.E., Milla P.J., Benninga M.A., et al. Childhood functional gastrointestinal disorders: neonate/toddler. Gastroenterology. 2016;150:1443–1455. 4 Di Costanzo et al. Int J Nutr Sci & Food Tech 2018. 5 Gardiner et al.; Pediatrics in Review. 2000; 21 (2):44-57; 6 Singh et al.; Pharmacogn Rev. 2011; 5 (9):82-95; 7 Piqué et al.; Int J Mol Sci. 2019; 20 (10):1-30.8. Zielińska-Pisklak M, Szeleszczuk Ł. Lek w Polsce. VOL 23 NR 9’13 (269) 9.Martinelli et al.; Neurogastroenterol Motil. 2017; 29 (12): 1-8.

To może Cię zainteresować...

7 przyczyn płaczu noworodka

7 przyczyn płaczu noworodka

Dlaczego mój maluszek znowu płacze? – to pytanie, które zadaje sobie każda świeżo upieczona mama. Choć początkowo znalezienie źródła płaczu może sprawiać trudność, z czasem nauczysz się prawidłowo odczytywać sygnały wysyłane przez dziecko. Dla ułatwienia przygotowaliśmy dla Ciebie kilka podpowiedzi. Sprawdź 7 najczęstszych przyczyn płaczu niemowlęcia i dowiedz się, jak skutecznie uspokoić dziecko.

Kolka czy nadmierne gazy?

Kolka czy nadmierne gazy?

Gromadzenie się dużych ilości gazów w brzuszku małego dziecka wiąże się z niedostatecznie wykształconym funkcjonalnie działaniem przewodu pokarmowego. Skąd bierze się gaz w brzuszku? Kiedy dziecko nadmiernie oddaje gazy – czy to już kolka niemowlaka?

Gazy u niemowląt – kiedy się niepokoić?

Gazy u niemowląt – kiedy się niepokoić?

Oddawanie gazów czy to zbyt często, czy bardzo głośnych a do tego niepokój i prężenie się niemowląt przy ich oddawanie często niepokoi rodziców. Nietolerancja laktozy, kolka, dychezja czy po prostu fizjologia? Porady położnej pozwolą odpowiedzieć na nurtujące pytanie dotyczące gazów u niemowląt.

Porady położnej: Sposoby na kolkę niemowlęcą

Porady położnej: Sposoby na kolkę niemowlęcą

Nie ma jednej przyczyny kolki niemowlęcej, stąd i sposobów ukojenia płaczu kolkowego jest wiele. Nie ma jednej złotej metody kojącej w kolce niemowlęcej, zastosowanie wielu sposobów na raz i indywidualizowanie ich w zależności od stopnia nasilenia objawów wydaje się najbardziej skutecznym podejściem przyczyniającym się do łagodzenia płaczu kolkowego.

Porady położnej: Czy kolka niemowlęca to choroba?

Porady położnej: Czy kolka niemowlęca to choroba?

Kolka niemowlęca, czyli występowanie długotrwałych epizodów płaczu, które pojawiają się bez wyraźnej przyczyny u dziecka poniżej 5. miesiąca życia budzą zrozumiały niepokój u młodych rodziców. Co zatem może zrobić rodzic rozdrażnionego, niespokojnego i płaczącego przez długi czas dziecka, aby je ukoić?

Kolka niemowlęca. Dlaczego niemowlę płacze?

Kolka niemowlęca. Dlaczego niemowlę płacze?

Nagły histeryczny płacz niemowlaka, zwykle po południu to jedna z pierwszych trosk jaka pojawia siew pierwszych tygodniach życia. Powody płaczu dziecka mogą być różne – potrzeba bliskości, głód, dyskomfort związany z pieluszką, ale ten nagły płacz niemowlaka to zwykle podstawowy objaw kolki niemowlęcej.

Kolka niemowlęca – wszystko, co musisz wiedzieć

Kolka niemowlęca – wszystko, co musisz wiedzieć

Kolka niemowlęca to uciążliwy problem zarówno dla maleństwa, jak i jego rodziców. Widok płaczącego malucha, który pręży się i podkurcza nóżki często wzbudza niepokój i dojmujące poczucie bezradności. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, by radzić sobie w tych trudnych sytuacjach. Absolutną podstawą jest zrozumienie problemu – pamiętaj, że znając przeciwnika, dużo łatwiej i szybciej go pokonasz. Przeczytaj ten krótki przewodnik i dowiedz się więcej o kolce niemowlęcej!

Nasza strona używa plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony bez zmian ustawień oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Informujemy, że ustawienia tych plików można zmienić w dowolnym momencie za pomocą ustawień przeglądarki. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.