Porady

Kolka niemowlęca. Dlaczego niemowlę płacze?

Nagły histeryczny płacz niemowlaka, zwykle po południu to jedna z pierwszych trosk jaka pojawia siew pierwszych tygodniach życia. Powody płaczu dziecka mogą być różne – potrzeba bliskości, głód, dyskomfort związany z pieluszką, ale ten nagły płacz niemowlaka to zwykle podstawowy objaw kolki niemowlęcej.

Płacz to pierwszy i w początkowym okresie życia jedyny sygnał niemowlęcia komunikujący swoje potrzeby lub odczuwany dyskomfort. I to właśnie nagły przeraźliwy płacz niemowlaka oraz nawracające i przedłużone okresy płaczu, niepokój i grymaszenie, które rozpoczynają się i kończą bez przyczyny są charakterystycznymi objawami kolki niemowlęcej.

Jak rozpoznać, że płacz dziecka może oznaczać kolkę niemowlęcą?

Każdy dzień spędzony z Maluszkiem pozwala na poznawanie się nawzajem. Płacz choć wydaje się pojedynczym sygnałem komunikującym potrzeby niemowlęcia może się różnić. Z dnia na dzień coraz łatwiej możemy rozróżnić konkretne potrzeby dziecka sygnalizowane również poprzez różnorodny płacz niemowlaka. A gdy dziecko zacznie sygnalizować dyskomfort powiązany z kolką niemowlęcą, raczej w tym zakresie nie będziemy mieć wątpliwości. Nagły histeryczny płacz niemowlaka jest dla kolki na tyle charakterystyczny, że raczej jednoznacznie jesteśmy wskazać dlaczego niemowlę płacze.

Jak rozpoznać płacz kolkowy?

Rodzaj płaczu

Kolkowy płacz niemowlaka jest zwykle głośniejszy, wyższy, o większych różnicach w nasileniu niż płacz nie mający związku z kolką. Często opisywany jako krzyk, czy wyraz bólu.

Napadowość

Nagły histeryczny płacz niemowlaka jak i jego nagły koniec jest charakterystyczny dla kolki niemowlęcej. Nie ma związku z aktywnością dziecka mającą miejsce chwilę przed wystąpieniem kolki.

Pora dnia

Histeryczny płacz niemowlaka przed zaśnięciem, czyli największe nasilenie występowania kolki obserwuje się w godzinach wieczornych.

Zachowanie dziecka

Gdy noworodek płacze w trakcie epizodu kolki niemowlęcej jego twarz się czerwieni a wokół ust obserwuje się bladość. Ponadto ma napięty brzuszek, przykurcza nóżki i zaciska piąstki, a tułów wygna w łuk. To wszystkie charakterystyczne cechy wzmożonego napięcie mięśniowego towarzyszącego napadowi kolki i powody płaczu niemowląt.

Trudność w ukojeniu

Niezależnie od wysiłku podejmowanego przez rodziców trudno ukoić histeryczny płacz niemowlaka.  A dla rodziców sygnałem, że to kolka jest zawodność metod uspokajania dziecka, które na co dzień są efektywne.

Jak ukoić kolkowy płacz niemowlaka?

Każde dziecko ma inny temperament, stąd na każde dziecko będą bardziej lub mniej skuteczne poszczególne metody. Warto wdrożyć podstawowe metody behawioralne, które mogą być pomocne gdy noworodek płacze. Bliskość z dzieckiem, delikatne kołysanie, masaż brzuszka, ciepła kąpiel, biały szum czy jazda samochodem to jeden z podstawowych domowych sposobów łagodzących płacz niemowlaka. Warto dodatkowo wspomóc zaburzoną pracę przewodu pokarmowego będącego jedną z przyczyn kolki podając bezpieczne ekstrakty z ziół: rumianku lub melisy. Dodatkowo bakterie probiotyczne np. Lactobacillus acidophilus mogą również pomóc zredukować objawy kolki niemowlęcej. Wielokierunkowe wsparcie w kolce niemowlęcej – terapie behawioralne wraz z dodatkowym wsparciem fitoterapeutyczno-probiotycznym Humana benelife Acolic i zachowanie spokoju to złota metoda ukojenia histerycznego płaczu niemowlaka oraz przetrwania okresu kolkowego u naszego Maluszka.

Humana benelife AColic

Czy wiesz, że AColic to aż 95% naturalnej skuteczności w zwalczaniu przyczyn i objawów kolki jelitowej? Połączenie delikatnych ekstraktów ziołowych i probiotyku szybciej przynosi ulgę i przywraca uśmiech na twarzy maluszka.

Dowiedz się więcej

To może Cię zainteresować...

7 przyczyn płaczu noworodka

7 przyczyn płaczu noworodka

Dlaczego mój maluszek znowu płacze? – to pytanie, które zadaje sobie każda świeżo upieczona mama. Choć początkowo znalezienie źródła płaczu może sprawiać trudność, z czasem nauczysz się prawidłowo odczytywać sygnały wysyłane przez dziecko. Dla ułatwienia przygotowaliśmy dla Ciebie kilka podpowiedzi. Sprawdź 7 najczęstszych przyczyn płaczu niemowlęcia i dowiedz się, jak skutecznie uspokoić dziecko.

Kolka czy nadmierne gazy?

Kolka czy nadmierne gazy?

Gromadzenie się dużych ilości gazów w brzuszku małego dziecka wiąże się z niedostatecznie wykształconym funkcjonalnie działaniem przewodu pokarmowego. Skąd bierze się gaz w brzuszku? Kiedy dziecko nadmiernie oddaje gazy – czy to już kolka niemowlaka?

Gazy u niemowląt – kiedy się niepokoić?

Gazy u niemowląt – kiedy się niepokoić?

Oddawanie gazów czy to zbyt często, czy bardzo głośnych a do tego niepokój i prężenie się niemowląt przy ich oddawanie często niepokoi rodziców. Nietolerancja laktozy, kolka, dychezja czy po prostu fizjologia? Porady położnej pozwolą odpowiedzieć na nurtujące pytanie dotyczące gazów u niemowląt.

Porady położnej: Sposoby na kolkę niemowlęcą

Porady położnej: Sposoby na kolkę niemowlęcą

Nie ma jednej przyczyny kolki niemowlęcej, stąd i sposobów ukojenia płaczu kolkowego jest wiele. Nie ma jednej złotej metody kojącej w kolce niemowlęcej, zastosowanie wielu sposobów na raz i indywidualizowanie ich w zależności od stopnia nasilenia objawów wydaje się najbardziej skutecznym podejściem przyczyniającym się do łagodzenia płaczu kolkowego.

Porady położnej: Czy kolka niemowlęca to choroba?

Porady położnej: Czy kolka niemowlęca to choroba?

Kolka niemowlęca, czyli występowanie długotrwałych epizodów płaczu, które pojawiają się bez wyraźnej przyczyny u dziecka poniżej 5. miesiąca życia budzą zrozumiały niepokój u młodych rodziców. Co zatem może zrobić rodzic rozdrażnionego, niespokojnego i płaczącego przez długi czas dziecka, aby je ukoić?

Kolka i bóle brzuszka u niemowląt

Kolka i bóle brzuszka u niemowląt

Kolka niemowlęca jest jedną z najczęstszych dolegliwości pojawiających się już w pierwszych tygodniach życia i dotyczy od 25 do nawet 40% niemowląt. Adaptacyjne bóle brzuszka wynikające z niedojrzałości przewodu pokarmowego są również charakterystyczne dla pierwszych tygodni życia dziecka.

Kolka niemowlęca – wszystko, co musisz wiedzieć

Kolka niemowlęca – wszystko, co musisz wiedzieć

Kolka niemowlęca to uciążliwy problem zarówno dla maleństwa, jak i jego rodziców. Widok płaczącego malucha, który pręży się i podkurcza nóżki często wzbudza niepokój i dojmujące poczucie bezradności. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, by radzić sobie w tych trudnych sytuacjach. Absolutną podstawą jest zrozumienie problemu – pamiętaj, że znając przeciwnika, dużo łatwiej i szybciej go pokonasz. Przeczytaj ten krótki przewodnik i dowiedz się więcej o kolce niemowlęcej!

Nasza strona używa plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony bez zmian ustawień oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Informujemy, że ustawienia tych plików można zmienić w dowolnym momencie za pomocą ustawień przeglądarki. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.