Czym jest kolka niemowlęca?
Kolka niemowlęca to czynnościowe zaburzenie pracy przewodu pokarmowego – to nagły i bolesny skurcz jelit, który pojawia się u dzieci w początkowym okresie życia, zwykle w wieku od kilku tygodni do 5 miesiąca życia. Występuje zazwyczaj po południowym lub wieczornym karmieniu i trwa od kilku minut nawet do kilku godzin. Choć kolka niemowlęca nie jest chorobą to z pewnością należy do dokuczliwych dolegliwości. Brzuszek dziecka staje się twardy, maluch zaczyna się prężyć i podkurcza nóżki. Niemowlę staje się bardzo drażliwe i często reaguje na niekomfortową sytuację trudnym do ukojenia płaczem.
Kolka niemowlęca – objawy u niemowląt?
Do podstawowych objawów kolki niemowlęcej należą przede wszystkim twardy brzuszek, podkurczanie nóżek i długotrwały płacz, który może trwać nawet kilka godzin. Maluch jest niespokojny, wygina się i pręży – czasem do tego stopnia, że trudno utrzymać go na rękach. Podstawowym objawom mogą towarzyszyć inne – głośne oddawanie gazów, ulewanie lub wymioty.
Pewną pomocą w zdiagnozowaniu kolki niemowlęcej mogą być tzw. kryteria rzymskie IV. Choć jest to metoda opracowana w celu prowadzenia badań naukowych, znajduje ona swoje zastosowanie również podczas codziennej praktyki. Zgodnie z nią niemowlęciu dokucza kolka, jeśli spełnione są trzy kryteria:
- początek objawów < 5. miesiąca życia,
- nawracające i przedłużone okresy płaczu, niepokoju, grymaszenia rozpoczynające się i kończące bez uchwytnej przyczyny, którym rodzice nie mogą zaradzić,
- prawidłowy rozwój fizyczny, brak gorączki lub innych chorób.
Jeżeli nawracającym okresom płaczu i podkurczaniu nóżek u niemowlęcia towarzyszą inne niepokojące objawy, takie jak: biegunka, wymioty, spadek masy ciała czy gorączka – należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Kolka niemowlęca – przyczyny
Przyczyny kolki niemowlęcej nie są jednoznaczne. Występuje zarówno przy karmieniu piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Najprawdopodobniej wynika ona z niedojrzałości przewodu pokarmowego dziecka, który nie jest całkowicie przystosowany do trawienia pokarmu. Powodem może być również nietolerancja białka mleka krowiego spożywanego przez karmiącą matkę lub niedobór enzymu trawiącego cukier mleczny czy zaburzenia mikroflory jelitowej. Atakom kolki sprzyja również zbyt duża ilość powietrza połykanego przez niemowlę w trakcie karmienia.
Niezgodne z prawdą jest natomiast przekonanie, jakoby ciężkostrawna dieta matki mogła przyczyniać się do ataków kolki u dziecka karmionego piersią. Produkty wzdymające spożywane przez mamę (takie jak czosnek, cebula czy fasola) mogą wywołać wzdęcia co najwyżej u mamy. Gazy, które powstają podczas trawienia produktów w przewodzie pokarmowym matki w żaden sposób nie mogą przedostać się do brzucha niemowlęcia.
Kolka niemowlęca – jak pomóc maluszkowi?
Twojego maluszka dopadła kolka? Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Istnieje wiele skutecznych sposób łagodzenia nieprzyjemnych objawów. Przede wszystkim postaraj się uspokoić maleństwo. Weź je na ręce, przytul, mów do niego czule. Przejdź z nim do pomieszczenia, w którym jest cicho i spokojnie. Możesz wykonać delikatny masaż brzuszka i pleców – w celu wykonuj powolne, okrężne ruchy, zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara.
Równie pomocna może okazać się wspólna, relaksująca kąpiel. Warto również popracować nad odpowiednią techniką karmienia piersią lub zadbać o prawidłowy dobór butelki i smoczka – w przypadku, gdy karmisz gotową mieszanką.
Dietę malca możesz uzupełnić o bezpieczne probiotyki i preparaty ziołowe dostępne w aptekach bez recepty. Jednym z polecanych preparatów łączących naturalne właściwości ziół i działanie probiotyku jest Humana Benelife AColic – suplement zwalczający źródło kolki i łagodzący jej objawy, dedykowany niemowlętom od urodzenia.