Płacz to pierwszy i w początkowym okresie życia jedyny sygnał niemowlęcia komunikujący swoje potrzeby lub odczuwany dyskomfort. I to właśnie nagły przeraźliwy płacz niemowlaka oraz nawracające i przedłużone okresy płaczu, niepokój i grymaszenie, które rozpoczynają się i kończą bez przyczyny są charakterystycznymi objawami kolki niemowlęcej.
Jak rozpoznać, że płacz dziecka może oznaczać kolkę niemowlęcą?
Każdy dzień spędzony z Maluszkiem pozwala na poznawanie się nawzajem. Płacz choć wydaje się pojedynczym sygnałem komunikującym potrzeby niemowlęcia może się różnić. Z dnia na dzień coraz łatwiej możemy rozróżnić konkretne potrzeby dziecka sygnalizowane również poprzez różnorodny płacz niemowlaka. A gdy dziecko zacznie sygnalizować dyskomfort powiązany z kolką niemowlęcą, raczej w tym zakresie nie będziemy mieć wątpliwości. Nagły histeryczny płacz niemowlaka jest dla kolki na tyle charakterystyczny, że raczej jednoznacznie jesteśmy wskazać dlaczego niemowlę płacze.
Jak rozpoznać płacz kolkowy?
Rodzaj płaczu
Kolkowy płacz niemowlaka jest zwykle głośniejszy, wyższy, o większych różnicach w nasileniu niż płacz nie mający związku z kolką. Często opisywany jako krzyk, czy wyraz bólu.
Napadowość
Nagły histeryczny płacz niemowlaka jak i jego nagły koniec jest charakterystyczny dla kolki niemowlęcej. Nie ma związku z aktywnością dziecka mającą miejsce chwilę przed wystąpieniem kolki.
Pora dnia
Histeryczny płacz niemowlaka przed zaśnięciem, czyli największe nasilenie występowania kolki obserwuje się w godzinach wieczornych.
Zachowanie dziecka
Gdy noworodek płacze w trakcie epizodu kolki niemowlęcej jego twarz się czerwieni a wokół ust obserwuje się bladość. Ponadto ma napięty brzuszek, przykurcza nóżki i zaciska piąstki, a tułów wygna w łuk. To wszystkie charakterystyczne cechy wzmożonego napięcie mięśniowego towarzyszącego napadowi kolki i powody płaczu niemowląt.
Trudność w ukojeniu
Niezależnie od wysiłku podejmowanego przez rodziców trudno ukoić histeryczny płacz niemowlaka. A dla rodziców sygnałem, że to kolka jest zawodność metod uspokajania dziecka, które na co dzień są efektywne.
Jak ukoić kolkowy płacz niemowlaka?
Każde dziecko ma inny temperament, stąd na każde dziecko będą bardziej lub mniej skuteczne poszczególne metody. Warto wdrożyć podstawowe metody behawioralne, które mogą być pomocne gdy noworodek płacze. Bliskość z dzieckiem, delikatne kołysanie, masaż brzuszka, ciepła kąpiel, biały szum czy jazda samochodem to jeden z podstawowych domowych sposobów łagodzących płacz niemowlaka. Warto dodatkowo wspomóc zaburzoną pracę przewodu pokarmowego będącego jedną z przyczyn kolki podając bezpieczne ekstrakty z ziół: rumianku lub melisy. Dodatkowo bakterie probiotyczne np. Lactobacillus acidophilus mogą również pomóc zredukować objawy kolki niemowlęcej. Wielokierunkowe wsparcie w kolce niemowlęcej – terapie behawioralne wraz z dodatkowym wsparciem fitoterapeutyczno-probiotycznym Humana benelife Acolic i zachowanie spokoju to złota metoda ukojenia histerycznego płaczu niemowlaka oraz przetrwania okresu kolkowego u naszego Maluszka.