Porady

6 skutecznych sposobów na kolkę niemowlęcą

Kolka niemowlęca ustępuje wraz z wiekiem, jednak jej pojawienie się to jeden z bardziej stresujących momentów dla dziecka i jego opiekunów. Jak złagodzić objawy kolki i które rozwiązania dadzą najlepsze efekty? Sprawdź 6 skutecznych sposobów!

1. Pozostań blisko

Uspokojenie niemowlęcia podczas napadu kolki jest niełatwym, ale bardzo ważnym zadaniem. Jeśli zapewnisz maluszkowi poczucie bezpieczeństwa – łatwiej zniesie dokuczliwe objawy, a sama kolka szybciej ustąpi. Weź dziecko na ręce, przytul i spróbuj ukołysać. Możesz przemawiać do niego czule lub nucić ulubione kołysanki. Wypróbuj również uspokajające działanie białego szumu. Zadbaj o to, by przestrzeń, w której przebywasz z dzieckiem, sprzyjała wyciszeniu i odpoczynkowi.

2. Przygotuj ciepłą kąpiel

Delikatny masaż brzuszka i całego ciała (tak zwany masaż Shantala), ale także wspólna kąpiel w przyjemnie ciepłej wodzie pomogą w rozluźnieniu i relaksacji. W trakcie kąpieli połóż malca na sobie w taki sposób, by brzuszkiem dotykał twojego brzucha. Kontakt „ciało do ciała” sprzyja uspokojeniu, a odpowiednia pozycja pomoże niemowlęciu pozbyć się nagromadzonych gazów.

3. Popracuj nad techniką karmienia

Jedną z możliwych przyczyn występowania kolki u noworodka jest  połykanie zbyt dużej ilości powietrza przez niemowlę w trakcie jedzenia. Z tego powodu zadbaj o prawidłową technikę karmienia, w tym pozycję do karmienia. Najlepiej karm dziecko tuż po przebudzeniu – jeszcze zanim zdąży rozkrzyczeć się na dobre, a tym samym połknąć spore ilości powietrza.

Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym, wybieraj mieszankę z obniżoną zawartością laktozy. Zadbaj również o odpowiedni dobór butelki i smoczka. Jeśli Twój maluszek jest podatny na ataki kolki – używaj smoczków oraz butelek antykolkowych, które nie pozwalają na przedostanie się nadmiaru powietrza do brzuszka dziecka.

Pamiętaj, że powietrze połknięte podczas ssania, powinno znaleźć ujście. Innymi słowy – dziecku musi się odbić. W tym celu przytrzymaj malca w pozycji pionowej, delikatnie poklepując  go po pleckach.

4. Stosuj probiotyki

Probiotyki to nic innego jak dobroczynne bakterie, które wpływają pozytywnie na wzrost prawidłowej mikroflory jelitowej. Tym samym zmniejszają ryzyko wystąpienia kolki niemowlęcej. Za szczególnie ważny szczep bakteryjny uznaje się Lactobacillus acidophilus. Znajdziesz go w specjalistycznych preparatach dedykowanych niemowlętom od urodzenia. Jednym z takich suplementów – rekomendowanym przez środowisko pediatrów i mam – jest Humana benelife AColic, będący połączeniem bezpiecznych ekstraktów z rumianku i melisy oraz bakterii probiotycznych.

Humana benelife AColic

Czy wiesz, że AColic to aż 95% naturalnej skuteczności w zwalczaniu przyczyn i objawów kolki jelitowej? Połączenie delikatnych ekstraktów ziołowych i probiotyku szybciej przynosi ulgę i przywraca uśmiech na twarzy maluszka.

Dowiedz się więcej

5. Postaw na bezpieczne zioła

Jeśli Twój maluszek ma problem z kolką, możesz uzupełnić dietę o bezpieczne zioła. Rumianek i melisa w szczególności wspomagają pracę przewodu pokarmowego, działają przeciwskurczowo i redukują ilość gazów. Wybierając preparaty na bazie ziół – koniecznie zwróć uwagę na to, dla kogo są przeznaczone. Kupuj tylko bezpieczne suplementy dedykowane niemowlętom od urodzenia, jak na przykład wspomniany wcześniej Humana benelife AColic.

6. Zadbaj o dobre nastawienie

Ataki kolki niemowlęcej zdarzają się dość często – wedle badań dotyczą nawet około 40% niemowląt. Za najważniejszą przyczynę uznaje się niedojrzałość układu pokarmowego dziecka – w żadnym wypadku nie jest to wynik zaniedbania ze strony rodzica. Nie obwiniaj się więc, gdy Twój maluszek ma twardy brzuch, zaczyna płakać i podkurczać nóżki. W ten sposób sygnalizuje, że coś mu doskwiera, potrzebuje Twojej bliskości i poczucia bezpieczeństwa. Nie wierzysz, że dobre nastawienie to połowa sukcesu? Zacznij! Szczęśliwa i spokojna mama to szczęśliwe i spokojne dziecko!

Chcesz wiedzieć więcej na temat kolki niemowlęcej, jej przyczyn, objawów i sposobów radzenia sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami? Przeczytaj artykuł: Kolka niemowlęca – wszystko, co musisz wiedzieć.

To może Cię zainteresować...

7 przyczyn płaczu noworodka

7 przyczyn płaczu noworodka

Dlaczego mój maluszek znowu płacze? – to pytanie, które zadaje sobie każda świeżo upieczona mama. Choć początkowo znalezienie źródła płaczu może sprawiać trudność, z czasem nauczysz się prawidłowo odczytywać sygnały wysyłane przez dziecko. Dla ułatwienia przygotowaliśmy dla Ciebie kilka podpowiedzi. Sprawdź 7 najczęstszych przyczyn płaczu niemowlęcia i dowiedz się, jak skutecznie uspokoić dziecko.

Kolka czy nadmierne gazy?

Kolka czy nadmierne gazy?

Gromadzenie się dużych ilości gazów w brzuszku małego dziecka wiąże się z niedostatecznie wykształconym funkcjonalnie działaniem przewodu pokarmowego. Skąd bierze się gaz w brzuszku? Kiedy dziecko nadmiernie oddaje gazy – czy to już kolka niemowlaka?

Gazy u niemowląt – kiedy się niepokoić?

Gazy u niemowląt – kiedy się niepokoić?

Oddawanie gazów czy to zbyt często, czy bardzo głośnych a do tego niepokój i prężenie się niemowląt przy ich oddawanie często niepokoi rodziców. Nietolerancja laktozy, kolka, dychezja czy po prostu fizjologia? Porady położnej pozwolą odpowiedzieć na nurtujące pytanie dotyczące gazów u niemowląt.

Porady położnej: Sposoby na kolkę niemowlęcą

Porady położnej: Sposoby na kolkę niemowlęcą

Nie ma jednej przyczyny kolki niemowlęcej, stąd i sposobów ukojenia płaczu kolkowego jest wiele. Nie ma jednej złotej metody kojącej w kolce niemowlęcej, zastosowanie wielu sposobów na raz i indywidualizowanie ich w zależności od stopnia nasilenia objawów wydaje się najbardziej skutecznym podejściem przyczyniającym się do łagodzenia płaczu kolkowego.

Porady położnej: Czy kolka niemowlęca to choroba?

Porady położnej: Czy kolka niemowlęca to choroba?

Kolka niemowlęca, czyli występowanie długotrwałych epizodów płaczu, które pojawiają się bez wyraźnej przyczyny u dziecka poniżej 5. miesiąca życia budzą zrozumiały niepokój u młodych rodziców. Co zatem może zrobić rodzic rozdrażnionego, niespokojnego i płaczącego przez długi czas dziecka, aby je ukoić?

Kolka i bóle brzuszka u niemowląt

Kolka i bóle brzuszka u niemowląt

Kolka niemowlęca jest jedną z najczęstszych dolegliwości pojawiających się już w pierwszych tygodniach życia i dotyczy od 25 do nawet 40% niemowląt. Adaptacyjne bóle brzuszka wynikające z niedojrzałości przewodu pokarmowego są również charakterystyczne dla pierwszych tygodni życia dziecka.

Kolka niemowlęca. Dlaczego niemowlę płacze?

Kolka niemowlęca. Dlaczego niemowlę płacze?

Nagły histeryczny płacz niemowlaka, zwykle po południu to jedna z pierwszych trosk jaka pojawia siew pierwszych tygodniach życia. Powody płaczu dziecka mogą być różne – potrzeba bliskości, głód, dyskomfort związany z pieluszką, ale ten nagły płacz niemowlaka to zwykle podstawowy objaw kolki niemowlęcej.

Kolka niemowlęca – wszystko, co musisz wiedzieć

Kolka niemowlęca – wszystko, co musisz wiedzieć

Kolka niemowlęca to uciążliwy problem zarówno dla maleństwa, jak i jego rodziców. Widok płaczącego malucha, który pręży się i podkurcza nóżki często wzbudza niepokój i dojmujące poczucie bezradności. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, by radzić sobie w tych trudnych sytuacjach. Absolutną podstawą jest zrozumienie problemu – pamiętaj, że znając przeciwnika, dużo łatwiej i szybciej go pokonasz. Przeczytaj ten krótki przewodnik i dowiedz się więcej o kolce niemowlęcej!

Nasza strona używa plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony bez zmian ustawień oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Informujemy, że ustawienia tych plików można zmienić w dowolnym momencie za pomocą ustawień przeglądarki. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.